Elektronika

Na przeciągu ostatnich kilku dekad do miana jednej z podstawowych dziedzin techniki i nauki aspiruje elektronika. Patrząc z perspektywy naukowca ta dziedzina już należy do jednych z podstawowych nauk, która zajmują się tworzeniem oraz modyfikowaniem napięć, prądów elektrycznych, a także pól elektromagnetycznych. Warto więc zastanowić się nad fundamentami pozycji jaką zdobyła elektronika, a związane jest to z uzależnieniem od siebie wielu dziedzin naszego życia. W końcu z prądu korzystamy zarówno w pracy, domu oraz szkole. Zdecydowana większość przedmiotów użytkowych wykorzystuje w swoim działaniu prąd elektryczny. Elektronika jest też dosyć powszechnie wykorzystywana też w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, informatyce, medycynie i wielu innych nie wymienionych tutaj dziedzinach służących dobru człowiekowi. Jedną z bardziej rozwijających się dziedzin gospodarki jest motoryzacja i dlatego warto na jej przykładzie zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem elektroniki. Elektronika spełnia bardzo różnorodne funkcje w motoryzacji i jej wykorzystanie jest tak powszechne, że ciężko sobie dziś wyobrazić samochody bez jej użycia.

Coraz częściej produkowane samochody są wyposażone w w ultranowoczesne zastosowania np. w postaci wewnętrznego sterowania poprzez komputer. W drogich modelach samochodów większość funkcji pojazdu jest właśnie sterowane przy użyciu komputera. Do takich elementów należą choćby szyby, które zastosowaniu elektroniki otwierają się samoczynnie. Konstruktorzy powoli odchodzą też od standardowych liczników w autach, a na ich miejsce montowane są cyfrowe wyświetlacze dysponujące mnogością dodatkowych funkcji. Obecność elektroniki w wielu markach pojazdów samochodowych jest już tak duża, że spora część pojazdów naprawia się nie przy pomocy narzędzi u mechanika, ale z pomocą komputera. Stąd też bez dostępu do energii elektrycznej ciężko byłoby im funkcjonować. Podobnie i nam dziś niezwykle ciężko jest pozbyć się przedmiotów korzystających energii elektrycznej. Mało kto wyobraża sobie życie bez telewizji, kuchenki elektrycznej lub też światła.

Comments are closed.


Szukaj
Sonda

Bez czego nie da się żyć?

Wyniki

Loading ... Loading ...
maj 2024
P W Ś C P S N
« gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Sprzęt w domu:
    Czy rzeczywiście nowoczesne technologie obecne są w każdym domu? Jeśli tak to, w jakich miejscach możemy je znaleźć? Z całą pewnością takich rzeczy jest sporo a czasami nawet nie zdajemy sobie spawy jak ogromne znacznie i warność dla nas mają. Prasowanie gotowanie sprzątnie. Obecnie wszystkie te czynności wykonujemy przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeń. Oczywiście nie ma w tym nic złego aczkolwiek rzeczywiście czasami należałoby zastanowić się nad tym, jakie są zasady ich działania. Jak to się dzieje, że żelazko się nagrzewa a przy tym może również wydzielać parę? W jaki sposób lodówka utrzymuje w swoi wnętrzu chłód?