Kotlin w projekcie Android

Dotychczas wszystkie projekty Android były tworzone w języku Java jednak od jakiegoś czasu zmieniło się to za sprawą języka Kotlin od JetBrains, który sprawił, że pisanie aplikacji na Android stało się dużo prostsze i przyjemniejsze, a kod bardziej czytelny. Ogromną zaletą języka jest to, że można go mieszać z Java przez co nawet już istniejące projekty możemy z łatwością przekształcić lub kontynuować w języku Kotlin. Poniżej opisuję jakich zmian należy dokonać w już istniejącym projekcie aby dodać język Kotlin.

Konfiguracja build.gradle

Zacznijmy od dodania potrzebnych zależności z kotlin w globalnym pliku build.gradle:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
buildscript {
    ext.kotlinVersion = '1.2.41'
    repositories {
        jcenter()
        google()
    }
    dependencies {
        classpath "org.jetbrains.kotlin:kotlin-gradle-plugin:$kotlinVersion"
        classpath "org.jetbrains.kotlin:kotlin-allopen:$kotlinVersion"
    }
}

Zwróć uwagę na zależność kotlin-allopen. Dodałem ją aby klasy kotlin były domyślnie otwarte tzn można było po nich dziedziczyć. Jest to potrzebne jeśli korzystasz z bibliotek generujących kod, takich jak np Android Annotations.

W drugim build.gradle dla modułu Twojej aplikacji musimy skonfigurować plugin kotlin:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
apply plugin: 'kotlin-android'
apply plugin: 'kotlin-android-extensions'
apply plugin: 'kotlin-allopen'
apply plugin: 'kotlin-kapt'

dependencies {
    implementation "org.jetbrains.kotlin:kotlin-stdlib:$kotlinVersion"
    kapt "org.androidannotations:androidannotations:$AAVersion"
}

Aplikuję wszystkie pluginy kotlin. Zwróć uwagę, że nie aplikuję w ogóle pluginu android, który jest całkowicie zastąpiony przez kotlin-android i działa dla klas Kotlin jak również Java. Jak wyżej, tu również dodałem potrzebne pluginy do działania Android Annotations. kotlin-kapt zastępuje apt dla java i tak samo jest używany kapt zamiast apt dla Android Annotations, który wspiera klasy kotlin i java.Tak naprawdę to powinno już wystarczyć abyś mógł w pełni korzystać z języka kotlin w swojej aplikacji. Polecam również zapoznać się z nowymi narzędziami w Android Studio, np automatyczny konwerter klas java do kotlin (Code -> Convert Java File to Kotlin).
Jeśli masz problemy z działaniem powyższych przykładów lub chciałbyś zadać pytanie pisz w komentarzu pod tym artykułem lub skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego. 🙂

Posted on: Lipiec 22, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *