Ogromne znaczenie dla elektroniki

Ogromne znaczenie dla elektroniki oraz techniki ogólnie ma z pewnością wykorzystanie na szeroką skalę surowców posiadających przeciwstawne do siebie cechy. Z reguły są to elementy posiadające cechy przydatne w elektronice, a więc są przewodnikami lub też izolatorami. Nie dziwi więc fakt, że szeroko rozumiana technika i dziedziny pokrewne jak np. elektrotechnika sięgnęły po tworzywa sztuczne. Właśnie w tych segmentach nauki zaczęto wykorzystywać je jako surowce konstrukcyjno – izolacyjne oraz elektroizolacyjne. Wystarczy zresztą uważniej przyjrzeć się wszystkim zdobyczom techniki i możemy się przekonać jak szeroko wykorzystywane są tam sztuczne tworzywa. Wszystkie zewnętrzne powłoki okablowania oraz izolacje w przewodach zostały wytworzone właśnie przy użyciu polietylenu i zmiękczonego PVC. Zyskały one taką powszechność i popularność dzięki swoim właściwościom pozwalającym opierać się wodzie oraz znacznej większości czynników chemicznych. Ten fakt sprawia, że można takie przewody swobodnie układać nawet na ziemi bez specjalnych osłon.

Dodatkowo do tych tworzyw sztucznych dodawane są wszelkiego rodzaju preparaty mające odstraszać gryzonie oraz zwalczać pleśń. Zresztą tworzywa sztuczne nie są stosowana tylko jako osłony do kabli, bo praktycznie każda nowość techniczna w branży elektronicznej ma za tworzywa sztuczne jeden z głównych komponentów. Tak się nawet złożyło, że duża część firm wytwarzających sprzęt techniczny i elektroniczny jest równocześnie producentami różnych odmian tworzyw sztucznych. Przykładem tego są np. silniki, gdzie druty nawojowe umieszczone są w oprzędzie poliestrowym. Blachy magnetyczne poddawane są izolacji wytwarzanej z przekładek tekstylnych lub rzadziej papierowych. Każdy z tych elementów nasycany jest lakierem z żywicy syntetycznej. Większość sprzętu elektronicznego powstała właśnie przy wydatnym udziale tworzyw sztucznych. Każda z osłon przewodów jest wytłaczana z PCV. To zaledwie ułamek zastosowań tworzyw sztucznych, lecz nawet po tak krótkiej charakterystyce widać jak wiele zawdzięcza im współczesne technika.

Comments are closed.


Szukaj
Sonda

Bez czego nie da się żyć?

Wyniki

Loading ... Loading ...
lipiec 2024
P W Ś C P S N
« gru    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Sprzęt w domu:
    Czy rzeczywiście nowoczesne technologie obecne są w każdym domu? Jeśli tak to, w jakich miejscach możemy je znaleźć? Z całą pewnością takich rzeczy jest sporo a czasami nawet nie zdajemy sobie spawy jak ogromne znacznie i warność dla nas mają. Prasowanie gotowanie sprzątnie. Obecnie wszystkie te czynności wykonujemy przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeń. Oczywiście nie ma w tym nic złego aczkolwiek rzeczywiście czasami należałoby zastanowić się nad tym, jakie są zasady ich działania. Jak to się dzieje, że żelazko się nagrzewa a przy tym może również wydzielać parę? W jaki sposób lodówka utrzymuje w swoi wnętrzu chłód?