Wielki rozwój technologiczny

Z pełną świadomością można postawić tezę, że ubiegłe stulecie było czasem w którym miał miejsce największy jak do tej pory rozwój technologiczny. W XX wieku miał wystąpił ogromny
skok technologiczny, który przyczynił się do powstania nowych dyscyplin technicznych oraz nieznanych dotąd urządzeń. Za początek tego wielkiego przeskoku technologicznego powszechnie uważa się czas liczony od I wojny światowej. Wtedy właśnie technika została dostrzeżona na dobre. Początkowo głównie wykorzystywana do celów militarnych, czyli przełożyło się to na wzmożoną produkcję najróżniejszych sprzętów bojowych jak np. czołgi, samoloty, statki itd. Jak widać nie jest to najbardziej humanitarny przykład zastosowania ludzkiej myśli w rozwój techniki. Należy jednak oddać wojskowym inżynierom sprawiedliwość, ponieważ większość wojskowych wynalazków trafiła potem do cywila, gdzie postarano się o jeszcze lepszy ich rozwój i wykorzystanie dla dobra ludzkości.

Początkowo dotyczyło to przede wszystkim lotnictwa, które z pomocą rozwoju technicznego i elektronicznego mogło dokonywać lotów na coraz dłuższe trasy. W dalszej kolejności przyszła pora rozwój technologii wykorzystywanych do nadawania masowego przekazu. Już dwa lata po wojnie nadawać zaczęła pierwsza w Ameryce rozgłośnia radiowa. W podobnym czasie stworzono również prototyp telewizora, który po błyskawicznym udoskonaleniu wszedł do masowej produkcji. Kolejne przyspieszenie gospodarki miało miejsce jakże by inaczej podczas II wojny światowej. Podczas tej właśnie wojny obie strony konfliktu starały się wygrać wojnę poprzez praktyczne wykorzystanie najnowszych technologii tamtego okresu. Wtedy też właśnie światło dzienne ujrzały reaktory jądrowe oraz komputery. Także i po tej wojnie nad większością wynalazków pracowano po zakończeniu działań wojennych. Dziesięć lat po wojnie ruszyła pierwsza elektrownia jądrowa wykorzystana do celów typowo cywilnych. Z kolei w latach sześćdziesiątych na dobre zaczął się podbój kosmosu. Trzeba tutaj wrócić ponownie do sprawy komputerów, ponieważ dziś to one pokazują jak wielki postęp poczyniła technika od czasów jego powstania.

Comments are closed.


Szukaj
Sonda

Bez czego nie da się żyć?

Wyniki

Loading ... Loading ...
lipiec 2024
P W Ś C P S N
« gru    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Sprzęt w domu:
    Czy rzeczywiście nowoczesne technologie obecne są w każdym domu? Jeśli tak to, w jakich miejscach możemy je znaleźć? Z całą pewnością takich rzeczy jest sporo a czasami nawet nie zdajemy sobie spawy jak ogromne znacznie i warność dla nas mają. Prasowanie gotowanie sprzątnie. Obecnie wszystkie te czynności wykonujemy przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeń. Oczywiście nie ma w tym nic złego aczkolwiek rzeczywiście czasami należałoby zastanowić się nad tym, jakie są zasady ich działania. Jak to się dzieje, że żelazko się nagrzewa a przy tym może również wydzielać parę? W jaki sposób lodówka utrzymuje w swoi wnętrzu chłód?