Falstart elektroniki

Na początku ubiegłego wieku branża przemysłowa nie wyrażała żadnego zainteresowania możliwościami jakie dawała elektronika. Jednak to właśnie za sprawą wynalezionego w tamtym czasie tranzystora nasza cywilizacja wskoczyła na niedostępny dotychczas dla niej poziom. Dzięki wykorzystaniu w przemyśle tranzystorów oraz potem układów scalonych części elektroniczne ulegały miniaturyzacji, a sam sprzęt był wygodniejszy w użyciu. Części te mogły zyskać coraz to mniejszą wielkość za sprawą wykorzystania procesu mobilności elektronów przepływających w półprzewodnikach. W teorii było to już wiadome przed wojną, lecz praktyka była w tamtym czasie nie do przeskoczenia. Dopiero rozwój technologii przyczynił się do tego, że w okolicach 1948 roku konstruktorzy byli w stanie zbliżyć się po części do rozwikłania tego zagadnienia. Nim jednak elektronika na dobre weszła do masowej produkcji wymagane były jednak dalsze prace. Jednym z pierwszych tego rodzaju wynalazków opartych właśnie na technologii tranzystorowej były odbiorniki radiowe.

Początkowo pracowały one w oparciu tranzystor bipolarny. Pierwszy odbiornik radiowy odbierał sygnał wysyłany na falach średnich i było to 1952 roku. Z kolei już niecały rok później w Niemczech pojawiło się radio oparte całkowicie o technologię tranzystorową. Od tego momentu elektronika rozpoczęła swój triumfalny pochód ku ekspansji na inne gałęzie przemysłu oraz sukcesywną miniaturyzację wykorzystywanych podzespołów. Po tym ogromnym sukcesie również w innych częściach świata zaczęto interesować się technologią tranzystorową. Szczególnie warto tutaj wspomnieć o Japończykach, którzy swoje imperium zbudowali właśnie na sukcesie takich rozwiązań. To w tym kraju oraz w Ameryce Północnej zapoczątkowała się na dobre era technologii elektronicznych, która objęła praktycznie każdą dziedzinę życia. Zaczynając od sprzętów AGD, motoryzacji czy też wreszcie komputerów. Dziś ciężko jest sobie wyobrazić życia bez tego rodzaju sprzętów zarówno w pracy jak i w domu. Nie dziwi więc, że współczesna gospodarka opiera się właśnie na technologiach opartych o rozwiązania związane z elektroniką.

Comments are closed.


Szukaj
Sonda

Bez czego nie da się żyć?

Wyniki

Loading ... Loading ...
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« gru    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Sprzęt w domu:
    Czy rzeczywiście nowoczesne technologie obecne są w każdym domu? Jeśli tak to, w jakich miejscach możemy je znaleźć? Z całą pewnością takich rzeczy jest sporo a czasami nawet nie zdajemy sobie spawy jak ogromne znacznie i warność dla nas mają. Prasowanie gotowanie sprzątnie. Obecnie wszystkie te czynności wykonujemy przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeń. Oczywiście nie ma w tym nic złego aczkolwiek rzeczywiście czasami należałoby zastanowić się nad tym, jakie są zasady ich działania. Jak to się dzieje, że żelazko się nagrzewa a przy tym może również wydzielać parę? W jaki sposób lodówka utrzymuje w swoi wnętrzu chłód?